Forum

Essentials Business...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Essentials Business Server 2008 Yenilikleri

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
902 Görüntüleme
(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member
Konu başlatıcı

Cod name olarak Centro ve sonrasında Coguar olarak adlandırılan Windows Essential Business Server 2008, kullanıcı sayısı 250′yi geçmeyen orta ölçekli işletmeler için dizayn edilmiş, multi-server solution teknolojileri barındıran yeni bir server işletim sistemidir.

Windows Server 2008 işletim sistemi mimarisine sahip olmasının yanı sıra, yönetim, mesajlaşma ve güvenlik anlamında da birçok bütünleşmiş teknoloji ile birlikte geliyor.

Windows Essential Business Server 2008 iki sürüm olarak piyasaya sürülecek. Standart ve Premium edition.

İçerdiği başlıca teknolojiler:

• Windows Server 2008 Sistem Mimarisi
  • Microsoft System Center Essentials
  • Microsoft Exchange Server 2007
  • Microsoft ForeFront Security For Exchange Server
  • Microsoft ISA Server’ın Bir Sonraki Sürümü
  • Microsoft SQL Server 2008 Standart Edition (Sadece Premium Edition’da)

Özellikleri görebileceğimiz bir tablo, aşağıda yer alıyor.

EBS (Essential Business Server) ile gelen bir başka yenilik ise, üzerindeki teknolojilerinin birden çok server’a kurulabiliyor olması.

EBS Standart sürümünü 3, Premium sürümünü ise 4 farklı fiziksel sunucuda konumlandırabiliyoruz.

Örneğin bir server’da Active Directory ve Exchange Server 2007 kullanırken (messaging server), başka bir server’da ISA (security server), başka bir server’da SQL 2008 (database server), başka bir serverda ise System Center Essentials (management server) konumlandırabiliyoruz. Ve en güzeli de bunları, satın aldığımız tek bir ESB ile yapabiliyoruz.

Small Business Server 2008 ile karşılaştırmak adına, aşağıda bir tablo yer alıyor. Çünkü birden fazla sunucuya kurulum olayı, SBS 2008 Premium sürümünde de var. Gördüğünüz gibi hangi ürünün, kaç farklı fiziksel sunucuda konumlanabileceği açıkça belirtilmiş.

Ayrıca her iki ürününde 64 bit sürümleri piyasada olacak.

Aşağıda ise Windows Essential Business Server 2008 yönetim konsolundan bir görünüm var. Bence oldukça süslü J . Sanırım artık gri tonlarından uzaklaşıyoruz.

ESB, yönetim ve konfigürasyon anlamında, wizard temelli bir yapıya sahip. Tüm teknolojileri yapılandırmak için, bize yardımcı olacak renkli wizard’lar ile geliyor J

Şu an public beta yayınlanmadı ancak beta2′yi test etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1. Adrese gidiyoruz: http://connect.microsoft.com
  2. Açılan sayfada, sol menüden Invitations‘a tıklıyoruz.
  3. Açılan Sayfada, Live ID ile oturum açıyoruz.
  4. Açılan Sayfada, Invitations ID kısmına EBSE-VKDP-276Y yazıyoruz.
  5. Açılan Sayfada, Continue diyoruz ve I Agree ile sözleşmeyi kabul ediyoruz.
  6. Register bilgilerimizde eksik varsa güncelliyoruz ve Continue diyoruz.
  7. Bir nick name yazıyoruz, unique olması dışında ne olduğu çok önemli değil.
  8. Gelen Survey’i tamamlıyoruz.
  9. Ve işlem bitiyor. Yapmış olduğumuz beta isteğimiz ilk etapta pending durumda. Onaylandıktan sonra mail hesabımıza download bilgileri ve ayrıntılar gelecek.

Ayrıca https://connect.microsoft.com/myparticipation.aspx bu adresten de durumu kontrol edebilirsiniz.

Şimdilik açığa çıkan bilgiler bu kadar. Bakalım ilerleyen günlerde bizi neler bekliyor olacak.

Serhat AKINCI – IT Professional

Gönderildi : 15/03/2008 14:32

Paylaş: