Forum

Terminal Hizmetleri...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Terminal Hizmetleri İstemcisi 6.0

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
1,178 Görüntüleme
(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member
Konu başlatıcı

Hepimizin bildiği gibi Terminal Services çalıştıran bir server üzerinde uzaktan oturum açmak istediğimizde, mstsc yani “Uzak Masaüstü Bağlantısı” yöntemini kullanırız.  Bu programcığın gerçek ismi “Terminal Hizmetleri İstemcisi”dir (Microsoft Terminal Services Client - mstsc).

Xp ve 2003 server üzerinde mstsc 5.0 geliyordu ve uzun süredir bunu kullanıyorduk. Tam tarihini hatırlamamakla beraber bu senenin ortalarında mstsc 6.0 çıktı ve kullanıma sunuldu. Öncelikle download adreslerini vermek istiyorum.

32bit XP Sürümleri İçin MSTSC 6.0

64bit XP Sürümleri İçin MSTSC 6.0

32bit Windows 2003 Server Sürümleri İçin MSTSC 6.0

64bit Windows 2003 Server Sürümleri İçin MSTSC 6.0

Uygun ürünü indirdikten sonra kurulumu yapıyoruz. Kısa sürüyor ve restart gerektirmiyor. Yeri gelmişken hemen altını çizelim, kurulumlar güncelleştirme paketi şeklinde geliyor ve download sırasında işletim sistemi doğrulaması gerektiriyor (WGA).

Kurulumu yaptıktan sonra ilk fark edeceğimiz şey, mstsc’nin artık Başlat> Programlar> Donatılar> İletişim altında olmadığıdır. Bundan sonra bir üst menü olan Donatılar altında yer alıyor olacak.

Programın ara yüzünde ve menülerdeki iconlarda küçük yenilemeler yapılmış.

s1.jpg

Yeni özelliklerden bahsetmeden önce belirtmek istediğim çok önemli bir nokta var!! Bu yeni özellikler, mstsc 6.0 kullanarak Vista yada Windows Server 2008 çalıştıran bir bilgisayara bağlandığımız zaman geçerlidir. Yani Windows 2003 Server çalıştıran bir bilgisayara bağlandığımız zaman bu özellikleri kullanamayız. (Sanıyorum ki bir sonraki SP paketinde bu şansımız olacak)

En beğendiğim yeni özelliklerden birisi localde çalışan “Tak ve Kullan” aygıtlarını, oturum açtığımız bilgisayara yönlendirebilmemiz. Gerçi 5.0 üzerinde de birkaç küçük registry girdisi ile her türlü aygıt olmasa da bazılarını yönlendirebiliyorduk ama bu sefer yönlendirme işini menüden yapıyoruz ve çok daha başarılı. Ayrıca local pc ile uzak oturum arasında Panoya kopyaladıklarımızı paylaşabiliyoruz. Yani “Pano” yönlendirme seçeneği de eklenmiş.

Bu arada hatırlarsanız 5.0 versiyonunda yönlendirilecek aygıtların oturum açılmadan önce pc ye bağlanmış olması gerekiyordu. Artık “Tak ve Kullan” aygıtları için böyle bir zorunluluk yok. Yani mstsc 6.0 ile oturum açtıktan sonra bile local makinemize bağladığımız “Tak ve Kullan” aygıtlarını uzak oturumda görebiliyoruz.

s2.jpg 

Ayrıca dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, artık oturum açacağımız username ve password’ü bağlantı gerçekleşmeden önce istiyor. Bu noktada kayıt ettiğimiz password ve username’ler, aynı mstsc içinde duruyor. Yani her bir bağlantı için ayrı ayrı bağlantı kısayolu oluşturmak zorunda kalmıyoruz.

Yeni görüntü özellikleri olarak 32bit’e kadar renk desteği eklenmiş. Gerçi yavaş bağlantılarda bu mod tavsiye edilmiyor ama yinede aklınızda bulunsun, RDP 6.0 çok daha gerçekçi renklere sahip 🙂

s3.jpg

Mstsc 6.0 özelliklerindeki Gelişmiş tabında karşımıza çıkan iki yeni özellik daha var.

Bunlardan ilki “Sunucu Kimlik Doğrulaması“. Bu ayar, doğru uzak bilgisayara bağlandığınızdan emin olmak için ek bir güvenlik önlemidir. Örneğin bu ayarı etkinleştirip (ki default olarak etkin gelir) uzak bir bilgisayara önce IP adresi ile bağlanmayı deneyin. Daha sonra (örneğin dc.serhatakinci.com) tam bilgisayar ismi vererek bağlanmayı deneyin. Davranışlar arasındaki farkı göreceksiniz.

3 Kimlik doğrulama seçeneğimiz var.

Her zaman, kimlik doğrulanamasa bile bağlan: Kimlik doğrulama gerektirmeden bağlanmamızı sağlar.

Kimlik doğrulaması başarısız olursa beni uyar: Eğer bağlantı sırasında kimlik doğrulanamaz ise bizi uyarır ve istersek bağlantıya devam edebiliriz.

Kimlik doğrulanamazsa bağlanma: Kimlik doğrulanmaz ise bağlanamayız.

s4.jpg 

Ve son olarak bahsetmek istediğim özellik ise “TH Ağ Geçidi” özelliği. Bu özellik sayesinde güvenlik duvarı arkasındaki bilgisayarlara yada herhangi bir bilgisayara, default olan 3389 portunu yerine 443 (SSL) portunu kullanarak  HTTPS üzerinden bağlanabiliriz. Bu durumda tüm trafik atadığımız “TH Ağ Geçidi” sunucusu üzerinden akar.

Bildiğiniz gibi çoğu sistem yöneticisi güvenlik nedeni ile 3389 portunu bloklar, terminal hizmeti ihtiyacı varsada başka porttan yayın yapar. Bu gibi durumlarda bu özellik oldukça kullanışlı olacaktır.

s5.jpg 

s6.jpg

Evet mstsc 6.0 ile gelen yeni özelliklerden kısaca bahsettik. Yazımın sonunda birkez daha hatırlatmak istedim. Tüm bu özellikler şimdilik Vista ve Windows Server 2008 ile kullanılabiliyor. Hoşçakalın.

Kaynak: support.microsoft.com

Serhat AKINCI / IT Professional / MCSE:S+M | MCTS | MCITP

Gönderildi : 23/02/2008 19:09

Paylaş: