Forum

Windows Vista SP1 R...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Vista SP1 RC Kurulumu İçin Ön Bilgi

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
683 Görüntüleme
(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member
Konu başlatıcı

Pakedin henüz RC (Release Candidate) olduğunun altını çizerek başlamak istiyorum. Yani henüz test aşamasında. Ancak RC sürüm, gerçek sürüme en yakın sürümdür. Yani beta testleri geçmiş ve dağıtılm öncesi yayınlanan son sürümdür. Büyük ihtimal ile bir sonraki sürüm gerçek sürüm olacak.

Vista SP1 RC pakedini buradan indirebilirsiniz. Bu linkteki paket, türkçe vista sistemler için. Farklı bir dil kullanıyorsanız, size uygun olanı indirmelisiniz. (Aynı link içinde dil değişimi yapabilirsiniz.)

Vista SP1 RC pakedi 550 Mb. civarında. (vistayı baştan mı yazdılar acaba? diye düşündüm bi an)

Tekrar altını çizmek istiyorum. Paket henüz real sürüm değil. Bu nedenle çalıştığınız sistemlerde denemek biraz riskli. Yineden test amaçlı kurmak isteyenler için, dikkat etmeleri gereken birkaç noktadan bahsetmek istiyorum.

1. Varsa eski SP1 pakedini mutlaka kaldırın. Biliyorsunuz ki RC öncesinde yayınlanmış "Vista SP1 Beta" isimli bir paket daha vardı. Eğerki sistemde bu beta SP1 kurulu ise, mutlaka kaldırıyoruz. Uninstall penceresinde Service Pack for Windows (KB936330) isimli paket, bahsettiğim SP1 Beta pakedini temsil ediyor. Kontrol edin ve var ise uninstall diyerek kaldırın.

2. Eski pakedi uninstall yaptıktan sonra makine restart yapacaktır. Açıldıktan sonra, sistemi 1 saat kadar çalışır halde bırakın. Installer servisinin  temizlenmesi, uninstall işleminin tamamlanması ve sistemin RC pakedini yüklemeye hazır hale gelmesi için bu kesinlikle tavsiye ddiliyor.

3. Mutlaka yedek alın. Eğerki yedek alıyorsanız, bu sizin için önemli bir sistemidir. Bu nedenle, Vista SP1 RC pakedini bu sisteme kurmaktan vazgeçin 🙂

4. Vista SP1 RC pakedi'nin kullanım limiti vardır, aklınızda olsun. Yani 30.Haziran.2008 tarihinden önce sistemden kaldırılmış olması gerekiyor. Zaten bu tarihe kadar, real sürüm kullanımda olacak.

5. Microsoft destek servisleri (mail, telefon, chat) Vista SP1 RC için destek vermiyormuş, haberiniz olsun. Yanlızca technet forumlarından bu konuda destek alabilirsiniz. Vista SP1 RC için destek forumuna buradan ulaşabilirsiniz.

6. Kurulumda 0×80010119 (RPC_E_TOO_LATE) şeklinde bir hata alırsanız, sistemde Nokia PC Suite yada Exceed PowerSuite 2006 yazılımlarından birisi yüklüdür. Öncelikle bunları kaldırmalısınız.

7. Kurulum dosyalarını, ağ üzerindeki bir kaynaktan çalıştırmayın. Eğer bu şekilde kurmaya çalışırsanız, "ERROR_FILE_NOT_FOUND" gibi bir hata alırsınız. Kurulum dosyalarını bilgisayarınıza kopyalayarak deneyin.

8. Son olarak, Vista SP1 RC pakedini yükledikten sonra, windows update sitesini kontrol edin. Yüklemeniz gereken bir yada iki update olabilir. Bunlarıda yükledikten sonra işlem tamamdır.

Gönderildi : 23/02/2008 14:58

Paylaş: