Forum

SATA Diske Pardus 2...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SATA Diske Pardus 2008 Kurma.

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
656 Görüntüleme
(@orgunm)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Pardus2008 CD sini  takıp bilgisayarı yeniden başlatıyorum .Normal pardus seçenekleri geliyor.
Pardus 2008 e tıklıyorum ve kurulumu başlatıyorum , ama daha sonra Kurulum Sihirbazı
yerinde dos ekranın yazılar çıkıyor.

Sorunun çözümü için ilginizi bekliyorum.

Selam ve Sevgiler...

İyi Çalışmalar...

Muhammet Örgün

[email protected]

Gönderildi : 06/07/2008 22:14

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Selam;

Denemek için aşağıdaki adresten Pardus 2008 i indirdim ve scsi bir hdd ye sorunsuz kurulum başladı. 

ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2008/

Gönderildi : 07/07/2008 15:23

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Bende sorunuz üzerine araştırma yapıyorum ancak aşağıdaki bilgi haricinde pek sorunla karşılaşılmamış.

Eğer Pardus'u SATA sabit disk üzerine kuruyorsanız, karşılaşabileceğiniz bazı sorunlar vardır.

1. Normal kurulum yaparken Booting the kernel... yazısı çıkıp takılabilir.
  2. Kurulum yaparken kurulum ekranı çıkacağı anda "Could not find any storage" "hdd bulunamadı" gibi bir hatayla karşılaşabilirsiniz.

Bu durumlarda yapmanız gereken Standart Ekran Kurulumu ile kurulum yapmanızdır. Bu seçeneği seçtiğinizde "Freeing memory" gibi bir mesaj ekrana gelip sizi bekletebilir. Ancak yeterli süre beklerseniz kuruluma geçebilirsiniz.

Bir de 2007.3 lynx lynx ekranında e harfine basın gelen ekranda kernel yazılı ikinci satıra gelin tekrar e harfine basın sol ok tuşuyla kernel-2.6.18.8-80 ifadesinin olduğu yer çıkıncaya kadar bekleyin onun arkasına all-generic-ide ifadesini ekleyin. klavye türkçe karakter tanımaz bu yüzden i karakterini ı ile = ifadesini - tuşuyla yazabilirsiniz. satır şöyle olmalı: grub edit> kernel (cd)/boot/kernel-2.6.18.8-80 all-generic-ide root=/dev/ram0........... bundan sonra enter tuşuna basın ve b tuşuna basarak devam etmesini bekleyin. Bundan sonra kuruluma geçebilirsiniz.

Alıntıdır.

Gönderildi : 07/07/2008 15:29

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Kurulum sorunsuz tamamlandı ve şu an kullanmaya başladım. Verdiğim linkten indirerek denemenizde fayda var.

Gönderildi : 07/07/2008 16:06

(@orgunm)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

İlginiz için teşekkür ederim. Ancak, "Standart Ekran Kurulumu" ile kurulumun nasıl yapılacağı konusunda bir açıklama yaparsanız sevinirim.

Selam ve sevgiler sunarım .

İyi Çalışmalar...

Muhammet Örgün

Gönderildi : 07/07/2008 22:33

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Pardus kurulumu başladığında size 2 seçenek sunacaktır bunlardan birincisi Standart Ekran kurulumu diğeri ise Minimum Ayarlardır. Bu iki değişik kurulumuda deneğiniz eğer sorununuz çözümlenmedi ise;

• İlk gelen mavi logolu ekranda Pardus kurulumu'nun üzerine gelin ve klavyenizdeki E harfine basın

• Gelen yerde bir kez aşağı yön tuşuna ve ardından E harfine basın

• Bir boşluk bırakıp xorg=safe yazın (= işaretini çıkarmak için - tuşuna basın)

• Enter'a ve ardından B'ye basın.

Yolunu izleyip bu 3. kurulum olan safe mod kurulumunu deneyiniz.

Gönderildi : 08/07/2008 01:06

(@SerdarMentes)
Gönderiler: 1
New Member

Öncelikle Merhabalar,

Arkadaşın yaşadığı sorunla bende karşılaştım, 

Rafet Bey sizin bahsettiğiniz çözüm Pardus 2007 için geçerli, 2007 versiyonu ilk çıktığında bende kurmak istemiştim ve sizin çözümünü bahsettiğiniz sorunla karşılaşmıştım, 2008 versiyonundada sanırım aynı temele dayanan bu sorunla yine karşılaştım, ofisteki bilgisayarımda sorunsuz kurulum yaparken evdeki bilgisayarımda kuruluma başlarken klavuzdaki gibi ilerlemiyor ve metin tabanlı kurulum geliyor. buradan sonraki adımlarda yada hatanın kökten çözümünde yardımcı olursanız sevinirim.

Ek olarak sorunun kaynağının sata harddisk olup olmadığındanda pek emin değilim diğer donanımlarla alakalı bir sorunda olabilir.

Teşekkürler

Gönderildi : 16/07/2008 22:59

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba, 

Yukarıda bahsettiğim çözüm yolları işinize yaramıyorsa Sinan Bey'in atığı linkten tekrar pardusu çekmenizi tavsiye ederim. Belki download sorunu yaşamış olabilirsiniz. Aklıma ancak bu seçenekler geliyor. Pardus 2008'de sata sorunu olmaması lazım zaten. Donanımlarınızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Gönderildi : 17/07/2008 02:32

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Arkadaşlar güvenli modda kurulumu yapabildiniz mi? Sonuç hakkında bilgilendirme yapar mısınız?

Gönderildi : 21/07/2008 13:58

(@sinancan)
Gönderiler: 19
Eminent Member

güvenli mod seçeneği bende çıkmıyor çok üzgünüm fakat ben halen pardus 2008 kullanıcısı olamadım.

hem torrent hemde ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2008/ den iso dosyasını indirdim.ide hddlerde cd lerim sorunsuz çalışıyor.

Gönderildi : 24/07/2008 17:51

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Sinan Bey aynı sürümden mi bahsediyoruz. Benim daha önce vermiş olduğum bir link vardı. Ben o linkten inidirip image ı cd ye yazarak denedim.

Gönderildi : 24/07/2008 18:08

Paylaş: